Jednym z efektów ubocznych działalności człowieka na Ziemi jest niestety w dużej mierze produkcja ogromnej ilości odpadów. Niepotrzebne, nienadające się do spełniania swojej pierwotnej funkcji przedmioty są priorytetowym problemem związanym z ochroną środowiska.
 
Utylizacja odpadów to niszczenie, unieszkodliwianie a także przygotowywanie do ponownego wykorzystania takich właśnie niepotrzebnych rzeczy. Odpady wytwarzane w domach i przedsiębiorstwach są składowane na wysypiskach i kompostowniach a następnie poddawane rozmaitym procesom. Najdroższą, ale także najbardziej skuteczną metodą utylizacji jest spalanie. W specjalistycznych piecach, podczas procesu spalania szkodliwe ścieki osadowe, odpady komunalne i przemysłowe ulegają redukcji objętości i przestają być niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Odpady organiczne najczęściej poddawane są rozkładowi przez fermentację w kompostowniach. Związki chemiczne poddawane są pirolizie albo odgazowaniu.
 
Rozmaite procesy, którym poddawane są odpady pozwalają chronić przyrodę, ale również wiążą się z korzyściami ekonomicznymi. Utylizacja odpadów pozwala na produkcję papieru z makulatury, paliwa, metali, energii cieplnej i elektrycznej.
 
Proces utylizacji ma swój początek w segregacji śmieci, dlatego każdy  może się w niego włączyć. Dzięki temu, odpady można łatwiej podzielić na te przeznaczone do zniszczenia i te do odzysku. Utylizacja odpadów jest związana z ustawami o ochronie środowiska, dlatego warto wiedzieć, że każdy kto produkuje szkodliwe odpady odpowiada za ich odpowiednie przeznaczenie.