Przy realizacji inwestycji budowlanych mamy do czynienia z dwoma zasadniczymi elementami: projektem architektonicznym i oceną inżynierską.
 
Architektura zajmuje się kompleksowym zaplanowaniem budowli, począwszy od badanie miejsca oraz okolicy w jakiej zostanie wzniesiona. To sugeruje projektantowi nie tylko gabaryty, ale także może go zainspirować w kwestii jego wyglądu. Architekt może zdecydować, o tym czy projekt będzie idealnie współgrał z otoczeniem, czy też może przeciwnie, będzie się wyróżniał na tle krajobrazu. Drugim czynnikiem decydującym o projekcie są potrzeby właściciela. To jak dany obiekt ma wyglądać, jaką ma spełniać funkcję, a także budżet, który jest do dyspozycji. Wizja architektoniczna musi być też zgodna z wymogami prawnymi i możliwa do wykonania z wykorzystaniem dostępnych na ryku środków. Potrzebne jest także pozwolenie na budowę.
            
Praktyczną stroną projektu architektonicznego zajmuje się inżynieria budowlana. Inżynierowie budowlani pracują nad przełożeniem wizji architekta na względy czysto techniczne. Ich praca obejmuje optymalizację kosztów związanych z wykonaniem projektu, ocenę i szczegółowe rozplanowanie układów konstrukcyjnymi, opracowanie instalacji takich elementów jak prąd, gaz, wentylacja, woda, ścieki. Jest to także koordynacja pracy ekipy wykonawców i prowadzenie dokumentacji budowy, przez cały zastęp fachowców wyspecjalizowanych w konkretnych kwestiach, zaczynając od budownictwa mieszkalnego, kończąc natomiast na planowaniu wznoszenia mostów.