Świadectwa energetyczne budynku i audyty energetyczny to dwa rozłączne znaczeniowo terminy, które jednak są ze sobą bardzo często mylone.
 
Świadectwo energetyczne nazywane również certyfikatem energetycznym, jest to badanie charakterystyki budynku pod kątem zapotrzebowania na energię nieodnawialną początkową i końcową. Wyliczone wartości są przedstawiane w postaci kilowatogodzin przez metr kwadratowy razy rok (kWh/m2*rok). Świadectwa energetyczne budynku, zostały wprowadzone do polskiego ustawodawstwa w 2009 roku na podstawie dyrektyw z Unii Europejskiej.  Prawo budowlane nakłada na każdego kto przeprowadza inwestycje budowlaną, okazanie razem ze świadectwem zakończenia budowy tego rodzaju dokumentu.
 
Audyt energetyczny jest oddzielną ekspertyzą, która określa jakie technologie i  przedsięwzięcia są potrzebne i możliwe dla zmniejszenia kosztów pracy urządzeń i instalacji w budynku.  W zakres takiej charakterystyki wchodzi ogrzewanie budynku, uzyskanie w nim ciepłej wody, a także wentylacja i klimatyzacja. Obejmuje ona również analizę z punktu widzenia oszczędności energii. Proponowane rozwiązania są możliwe do realizacji pod względem ekonomicznym, ale także technicznym. Jest on oceną ściśle uwzględniającą właściwości danego budynku, w którym planowane są ulepszenia termomodernizacyjne. Audyt energetyczny według prawa może przeprowadzać jedynie wyspecjalizowany doradca. Audytor energetyczny musi posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę w dziedzinie energetyki, ale dysponować do jej potwierdzenia odpowiednim certyfikatem.