Podłogi mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. O wyborze odpowiedniego typu parkietu decydować powinny w pierwszej kolejności względy praktyczne oraz dopasowanie do miejsca, w którym zostanie położony.
 
Kamienna podłoga sprawdza się na tarasach ze względu na swoją trwałość i walory estetyczne. Tego typu płytek używa się również we wnętrzach, jednak trzeba wówczas mieć na uwadze ich kosztowność, słabą odporność na zabrudzenia, a także pewną niewygodę jaka jest  chłód oraz nieprzyjemność w dotyku. Jednak w kuchniach i łazienkach idealnie sprawdzą się trwałe i łatwo zmywalne gresy i terakoty. By uniknąć chłodu kafelków, który podobnie jak w kwestii podłóg kamiennych można zamontować pod nimi ogrzewanie. Kolejną opcją są panele, czyli płyty HDF, imitujące drewno, a które dodatkowo mogą być pokryte cienką warstwą naturalnej okleiny. Są one łatwe w montażu i trwałe, dzięki czemu nadają się do każdego rodzaju wnętrza. Jest to dobre rozwiązanie, mniej kosztowne od naturalnych podłóg drewnianych, a dzięki szerokiemu wyborowi kolorów i wzorów słojów świetnie mogą je imitować.
 
Nie sposób jednak wymienić zalet podłóg drewnianych. Dzięki odpowiedniej obróbce, drewniany parkiet można ułożyć można zarówno w salonie, jak i tarasie, czy w kuchni. Drewno jest tak przygotowywane, by zapewnić nawet 30-letnią trwałość. Sosnowy, bukowy, a nawet bambusowy materiał  wypuszcza się na rynek w formie długich desek lub niewielkich lamelek parkietowych, zaś małych elementów można ułożyć tradycyjną jodełkę lub korzystając z płyt mozaikowych układać wzór z powtarzających się deseni. Do walorów estetycznych należą także bogata kolorystyka drewna i ciekawe usłojenia.