Samochody stojące na ulicach, brak centralnego ogrzewania, niedziałające fabryki i brak oświetlenia. Tak mogłaby wyglądać przyszłość po wyczerpaniu się węgla ropy i innych nieodnawialnych źródeł energii. Kiedyś utrzymywało się przekonanie, że zasoby węgla ropy i innych surowców naturalnych nigdy się nie skończą. Dziś już wiemy, iż jest inaczej i stoimy przed koniecznością zmiany sposobu pozyskiwania energii z natury.
 
Całe szczęście, istnieje wyjście awaryjne, energia odnawialna! Wykorzystywanie energii odnawialnej w przeciwieństwie do energii nieodnawialnej nie powoduje zmniejszania ilości zasobów tejże w środowisku naturalnym. Do podstawowych jej źródeł zaliczamy, energię spadku wody,  energię słońca, energię wiatru, geotermalną biopaliw, mórz, oceanów (tzw. pływów morskich) i inne.
 
Elektrownie wodne produkują najwięcej energii ze wszystkich elektrowni czerpiących ze źródeł odnawialnych i dzielą się na dwie grupy: duże i małe elektrownie wodne. Małe zakłady produkcji energii elektrycznej są uważane za ekologiczne źródło energii odnawialnej, w przeciwieństwie do dużych, których budowa powoduje zbyt duże zmiany środowiska naturalnego. Innym popularnym źródłem energii ekologicznej jest energia słoneczna, pomimo (jeszcze) w miarę wysokich kosztów jest dostępna dla dużej części społeczeństwa. W nasłonecznionych rejonach zaistalowane ogniwa fotogalwaniczne (zdolne do przekształcania energii słonecznej w elektryczną) są dobrą inwestycją. Technologie związane z czystą energią ciągle się rozwijają i mają coraz mniej wspólnego z science fiction, a coraz więcej z codziennością.