W przydomowym ogrodzie dobrze jest umieścić basen. Można z niego korzystać zarówno latem, jak też w ciepłe dni wiosną i jesienią. Budujemy go w miejscu dobrze nasłonecznionym, pustym, w oddaleniu od drzew. Sytuując w ten sposób basen pozwalamy na ogrzewanie się wody na słońcu oraz unikamy zanieczyszczania liśćmi i igłami, a co za tym idzie zakwaszania zbiornika. Tego rodzaju zasobnik wodny może być wykonany z betonu, blachy, lub żywicy poliestrowej. Ostatnia z tych opcji wydaje się najkorzystniejsza, gdyż baseny z laminatu poliestrowo- szklanego mogą mieć najróżniejsze kształty, kolory i wielkości, a także są łatwe w montażu.
 
Oczka wodne, choć nie służą uprawianiu sportu i rekreacji, nie pełnią roli wyłącznie dekoracyjnej. Oprócz tego, że ładnie wyglądają, można w nich, także hodować ciekawe rośliny wodne i ryby. Dobrze jest zadbać o to, by basen miał podział na różne głębokości z uwagi na odmienne zakorzenienie roślin. By zapewnić rybom przezimowanie, również dobrze jest zadbać by oczko nie było zbyt płytkie. Dla ich korzyści, a także by zapewnić cyrkulację wody, warto umieścić w oczku pompkę filtrującą.
 
Fontanny są często dodatkową atrakcją dobudowywaną do basenów bądź oczek wodnych, jednak często można je spotkać jako obiekty wolnostojące.  Do budowy potrzebna jest specjalna pompa, której dyszę wystarczy umieścić w dowolnie wybranym miejscu. Jest ona ciekawym elementem estetycznym. Wodotryski przywodzą na myśl ogrody królewskie i dziedzińce pałacowe, dlatego dobrze sprawdzą się jeśli chcemy zwiększyć prestiż naszej posesji. Do dyspozycji mamy klasyczne fontanny kamienne, w których wylot dyszy może być umiejscowiony w zwieńczeniu fantazyjnej rzeźby. Można się również zdecydować na nowoczesną fontannę wykonaną z metalu, o geometrycznym kształcie.