Do niedawna wszelkie wodne atrakcje takie jak sauny, jacuzzi czy basen kojarzyły się nam z ośrodkami SPA czy dobrymi pływalniami. Obecnie coraz więcej ludzi może pozwolić sobie na taką odrobinę luksusu we własnym domu.

Do wybudowania sauny będziemy potrzebować oczywiście więcej miejsca. Najlepiej umiejscowić ją zaraz przy kabinie prysznicowej lub łazience. Jeżeli jest to niemożliwe, można saunę wybudować w piwnicy lub przydomowym pomieszczeniu gospodarczym. Wówczas dobrze jest zainstalować obok prysznic, ponieważ zgodnie z ideą sauny zaraz po przesiedzeniu w parze odpowiedniej liczby minut należy obmyć się zimną wodą lub natrzeć śniegiem (co jest bardzo popularne w Skandynawii). Aby skompletować cały zestaw należy zakupić drewniane wyposażenie, takie jak ławki, podgłówki, maty podłogowe, obudowy na lampę, wieszaki etc. Można je zamówić w wyspecjalizowanej firmie produkującej sauny lub u dobrego stolarza. Drewniana boazeria będzie nam tworzyła bardzo przyjemny klimat. Do wyposażenia obowiązkowo należy zakupić piec wraz ze sterownikiem. Ceny takiego urządzenia w zależności od producenta i mocy wahają się od dwóch do kilkunastu tysięcy złotych.

Jacuzzi natomiast jest łatwiej i szybciej zainstalować. Najtańszym wariantem jest zakupienie wanny z opcją jacuzzi i umiejscowienie jej w łazience. Niestety, zazwyczaj są to jedno lub dwuosobowe modele. Większe kosztują znacznie więcej, ale za to komfort kąpieli jest zupełnie inny. Można je postawić w ogrodzie, lub dużym pomieszczeniu z dostępem do bieżącej wody. Zbawienny leczniczy wpływ sauny i jacuzzi został potwierdzony już dawno temu. Nawet lekarze, a w szczególności rehabilitanci, zalecają masaże w jacuzzi oraz dużą ilość pływania. Natomiast sauna pozwoli oczyścić organizm z toksyn i poprawi krążenie.