W potocznej polszczyźnie termin „izolacja” niesie z sobą głównie negatywne skojarzenia. Jednakże, taki pogląd jest wielce niesprawiedliwy. Według słownika języka polskiego pojęcie to odnosi się do zabezpieczenia dwóch sąsiadujących ze sobą układów. Celem tego jest uniemożliwienie im wzajemnego oddziaływania. Właśnie w takim kontekście należy rozpatrywać izolacje domów i wszystkie działania związane z tą tematyką.

W tym przypadku mowa jest głównie o tzw. Izolacji termicznej. Elementy instalacji termoizolacyjnej montowane są w celu zabezpieczenia domu przed nadmierną utratą ciepła. Do tego celu wykorzystuje się materiały o obniżonej przewodności cieplnej. Do najczęściej wykorzystywanych izolatorów zalicza się obecnie między innymi: watę szklaną, wełnę, styropian oraz drewno.

Warto zwrócić uwagę, iż dobrze zaprojektowana i zamontowana izolacje „chroni” domowników praktycznie przez cały rok. W czasie zimy zabezpiecza budowle przed oddawaniem ciepła, podczas gdy latem sprawia, iż mury nadmiernie się nie nagrzewają.

Izolacja domu pozwala na znaczne oszczędności. Bardziej opłacalne jest jednorazowe ocieplenie całego budynku niż rokroczne kupowanie paliwa, bez którego piece c.o. nie są wstanie działać.