”Kiedyś wszystko było znacznie mniej skomplikowane”. W autobusach i tramwajach często daje się słyszeć tego typu utyskiwania. Najczęściej wypowiadane są przez ludzi starszych. Młodzi zazwyczaj kwitują je lekceważącym wzruszeniem ramion. Jednak czasami te za tymi stwierdzeniami kryje się więcej prawdy niż komukolwiek mogłoby się wydawać. Jeszcze parę lat temu zakładanie ogrodów nie wiązało się z żadną wielką filozofią.

Wystarczyło wygospodarować pewien kawałek gruntu i „na oko” posadzić tam jakieś rośliny. Czasami nawet to nie było potrzebne – ogródek pojawiał się sam, bez niczyjej ingerencji. Jak już wspomniano we wstępie – nic już nie jest takie, jaki kiedyś. Można powiedzieć nieco żartobliwe, iż teraz nawet ogrodu „nie dadzą nam założyć w spokoju”.

W dzisiejszych czasach należy wszystko planować i konsultować ze specjalistami. Ulokowanie nawet najmniejszego krzaczka nie może być przypadkowe – wszystko musi przebiegać zgodnie z wcześniej ustalonym schematem.

Dzięki temu możliwe jest osiąganie olśniewających rezultatów. Z tą tezą nie sposób polemizować – efekty widoczne są gołym okiem. Ów „ogród marzeń” może wydawać jednak pozbawiony duszy meble ogrodowe muszą być bowiem zaaprobowane przez sowicie opłaconego projektanta wnętrz! „Kiedyś to były czasy”